Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Fazla kafein halüsinasyon nedeni

Fazla kafein halüsinasyon nedeni

Günde yedi fincandan daha fazla kahve tüketen insanlar üç kat fazla halüsinasyon riski taşıyor.
İngiltere'de yapılan araştırma 200 öğrenci üzerinde gerçekleştirildi. Gün içinde aşırı kahve tüketen öğrenci grubu üzerinde yapılan araştırmada bu öğrencilere normal miktarın oldukça üstünde kafein yüklemesi yapıldı.

Bu yüksek orandaki kafein yüklemesinin ardından öğrencilerde etrafında var olmayan ölü kişilerin hayalini görme eğilimi ortaya çıktığı saptandı.

Gün içinde yedi fincan ve daha üstünde kahve tüketen insanlar diğerlerine göre üç kat daha fazla halüsinasyon görme riski taşıyor.

Durkheim Üniversitesi'nde yapılan araştırma insanların beslenme alışkanlıklarının psikolojileri üzerindeki etkisini ortaya koyuyor. Bu araştırmada aynı zamanda kahve dışında kafein içeren çay ve enerji içeceği gibi içeceklerin insanlar üzerindeki etkisi de araştırıldı.

İnsan vücudu stres altındayken 'kortisol' isimli bir stres hormonu salgılıyor. Aynı stres hormonu insanlarda aşırı kafein tükettiklerin de de salgılanıyor. Bu hormonun çok fazla salgılanması psikolojik bir baskı yaratıp halüsinasyon görme eğilimin arttırıyor.

Araştırmayı yürüten Simon Jones isimli profesör, bu araştırmanın halüsinasyon görme sorunuyla karşı karşıya kalan insanların tedavisi için yeni bir adım olacağını ve bu noktadan hareketle farklı sonuçlara ulaşılabilceğini vurguladı. Durkheim Üniversitesi'ndeki araştırma çok yönlü bir şekilde devam ediyor.

[right]güncel.net[/right]

Fazla kahve ve çay tüketen biri olarak yanıldıklarını söyleyebilirim. ::)

Halisünasyon gören biri değilimdir. :)

Gelip birde benim üstümde test etselermiş. 8) ;D

Haber için teşekkürler Kardelen...

Günde 7-8 fincan kahve içiyor musun Firdevs? :o

Günde 7-8 fincan kahve içiyor musun Firdevs? :o

Maalesef. :-[

Maalesef. :-[

Tatlı canına yazık yahu ::)

O zaman birde sende denesinler, bakalım sonuçlar ne olacak :)
Ya zaten şu var Türk'üz biz her şeyden önce. Diğerleri o kadarcık şeyde halüsinasyon görebilir ama bize işlemiyor demek ki :D

Yine de her şeyin aşırısı zarar olduğu gibi kahvenin aşırısının da zararı vardır mutlak.

Tatlı canına yazık yahu ::)

O zaman birde sende denesinler, bakalım sonuçlar ne olacak :)
Ya zaten şu var Türk'üz biz her şeyden önce. Diğerleri o kadarcık şeyde halüsinasyon görebilir ama bize işlemiyor demek ki :D

Yine de her şeyin aşırısı zarar olduğu gibi kahvenin aşırısının da zararı vardır mutlak.

Zararlı olduğunu biliyorum ama ne yapayım bağımlı gibi bişi oldum; vazgeçemiyorum. :-[

Dimi Türk olmanın farkı bu olsa gerek bize kolay kolay bişi işlemiyo :D

sevgil
i firdevs kahveni şekerimi ??? içiyorsun eğer şekerli içiyorsan sende araştırma yapmaya gerek yok :-\

Bu sabah kahvaltıda annem anlatıyordu siyah çaydan ziyade ıhlamur kuşburnu gibi bitkisel çaylar içmek lazımmış siyah çay vucuttaki aldığın vitaminleri öldürüyormuş.
Benim de verdiğim cevap:Kusura bakmasınlar çaydan vazgeçemem 8)
Şaka bir yana fazlası mideye zarar veriyor ::)
Ölçülü olmak lazım teşekkürler Kardelen..

sevgil
i firdevs kahveni şekerimi ??? içiyorsun eğer şekerli içiyorsan sende araştırma yapmaya gerek yok :-\

:)

Hayır; şeker kullanmıyorum. Kahveyi acı severim. Türk kahvesi içiyorsam zaten şeker atmam ama hazır kahve içince mecburen içindeki şekerden ötürü şekerli içiyoruz. :)

firdevs kardeşim uyku problemin olduğunu yazmıştın biyerde... bu kahve ve çaylardan olmasın.. ::)

Paylaşım için teşekkürler...

firdevs kardeşim uyku problemin olduğunu yazmıştın biyerde... bu kahve ve çaylardan olmasın.. ::)

:)

Bilemiyorum; olabilir. ::)

Sağlık Haberleri

MollaCami.Com