Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim


Her Davranışın Altında Bir Duygu

Her Davranışın Altında Bir Duygu

Her davranışın altında bir duygu.. Her duygunun altında onu besleyen bir düşünce ve her düşüncenin altında onu tetikleyen bir durum varsa o zaman başka düşünceler .. başka duygular içinde olan biri tabi ki o doğrultuda başka davranacaktır.

Şimdi onun istenmeyen davranışına odaklanırsam o zaman onun savunma pozisyonuyla da uğraşmam gerekecek ve benim buna vaktim yok. En iyisi onun iyi davranışlar sergilemesine sebep olacak duygulara yönelik bir şeyler yapmalıyım dedim.

Bu durumu başka bir örnekle açıklayayım.
Düşünmek, görmek gibi diğer unsurları da küçümsemiyorum ama yolda yürümek için ayaklarımızı kullanırız. Ehhh ayaklarımızı kullanmayıp ellerimizi kullanmaya çalışmamız ne kadar saçma olacaksa o zaman bir davranış için başka bir davranışa yarayan duyguyu kullanmak da saçma olacaktır.

Bir davranışı istiyorsanız onun altındaki duyguyu yaratacak düşünceye yönelik bir durum yaratmalısınız.

Lütfen üstteki satırı bir daha okuyun.

Dikkat!!!
Yani bazen farkında olmadan istediğimiz davranışa yönelik değil de başka bir davranışa neden olan duyguları tetikleyen düşünceleri söyler dururuz.

Öğretmenler.. Anne.. Babalar.. Büyükler.. Küçükler.. hatta bir çoğumuz kendi duygularımızı ifade ederken farkında olmadan karşı tarafta direnç meydana getirecek şeyler de söyleriz.

Bazen de bir şeyden şikayet ediyoruz ama onu ortadan kaldıracak davranışa ait duyguları değil de farkında olmadan başka davranışa neden olan duygulara odaklanıyoruz.
Aslında bir anlamda buğday ektiğimiz tarladan mısır çıkmasını beklemek gibi bir şey.

Bir hayal kırıklığı yaşarız bu durumda istediğimiz şey eğer karşı tarafı kazanmak ise o zaman yapmamız gereken yargılamak veya şikayet etmek yerine onun istediğimiz şekilde davranmasına neden olacak duygulara yönelik düşünceleri ifade etmektir.

Bu arada aynı yöntemi mutlu olmak içinde kullanabilirsiniz.
Eğer mutlu olmak istiyorsanız sizi mutlu eden şeyleri düşünüp o duygulara yoğunlaşırsanız o zaman doğal olarak mutlu davranışlar sergileyeceksiniz.

Tekrar tekrar söylediğimin farkındayım ama yine tekrar edeceğim.

Hal böyle iken neden hala istediğimiz davranışların… altındaki duyguları…. içeren düşünceler içinde değiliz?

Marifet iltifata tabidir…

Nasıl olmamasını değil olmasını istiyorsanız sizde öyle olun….


[right]Sarp Kaya[/right]

Yazıyı dikkatle okudum,katılmamak mümkün değil...Galiba iletişim kurarken en büyük eksikliğimiz empati kuramamak ve üslup yetersizliği..

Ve muhataplarımızdan hep en iyi cevabı alma beklentisine girip,tam anlamıyla dinleyemiyoruz ki onları anlayabilelim...

Yazının neticesinde kendime dönüp bakınca;son günlerde muhatabına anlamlı cümleler kurduğumu fark ettim..Birazda zorunlu olarak... :-\

Çok güzel bir şekilde yazının özetini çıkartmışsınız Ahuzar kardeşim.
Daha dikkatli olarak hayatımızı biraz daha anlaşılır ve huzurlu yapabiliriz.


Çok güzel bir şekilde yazının özetini çıkartmışsınız Ahuzar kardeşim.
Daha dikkatli olarak hayatımızı biraz daha anlaşılır ve huzurlu yapabiliriz.


Haklısın kardeşim...Gayretimiz de bu yönde.. Başarabilirsek eğer, hayat katlanılır olmaktan çıkıp yaşanabilir hale gelebilir belki de ne dersiniz? :)Haklısın kardeşim...Gayretimizi de bu yönde.. Başarabilirsek eğer, hayat katlanılır olmaktan çıkıp yaşanabilir hale gelebilir belki de ne dersiniz? :)


Belki değil! Kesinlikle öyle :)

Zor olanı başarmaksa bizim işimiz 8) diye düşünüyorum ;)


Kişisel Gelişim

MollaCami.Com