Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Dünyanın Enlerini Paylaşalım

Dünyanın en küçük silahı

Dünyanın en küçük balığı

Dünyanın en büyük örümceği

Dünyanın en büyük kamyonu
(Dünyanın en büyük kamyonu Terex Titan. 20 metrelik boyu ve 236 ton ağırlığı var. Ne varki bu ölçülerine ve arkadaki çift aksa rağmen taşıma kapasitesi 317 tonla sınırlıydı. GM'e bağlı Kanadalı bir şirket olan Terex araçtan sadece 1 tane üretmiş. Açık maden işletmelerinde kullanıldı ve şimdi British Columbia'nın Sparwood kasabasında sergileniyor. )

Dünyanın en büyük geyiği

Dünyanın en büyük çukuru
Bu resimler Rusya'da bulunan bir elmas madeninin resimleridir.
Bu oldukça büyük çukurun derinligi 525 Mt. çapı ise 1.200 metredir.
Müthiş hava boşlugu yaratması sebebiyle bu çukur üzerinde uçak ve helikopter uçması yasaklanmıştır.

İlk resimde kırmızı okla gösterilen yerdeki kamyon, aşağıdaki kamyon büyüklüğünde.

Dünyanın en büyük ağacı

Dünyanın en yüksek asansörü
Yüksekten korkar mısınız? Eğer evetse Bailong Asansörü'nden uzak durmalısınızBu 326 metre yüksekliğindeki camdan asansör Zhangjiajie'nin en yüksek yamaçlarından birine tırmanıyorÜçte birlik bölümü kaya içerisinde ilerlerken geri kalanı kayanın dışında muhteşem bir manzara sunuyorSonuç olarak bu asansör dünyanın en ağır ve en yüksek asansörü

Dünyanın en büyük doğal aynası
Salar de Uyuni Bolivya’da bulunan ve Dünyanın en büyük doğal aynası.Toplam alanı 10,582 km².Aslında bu geniş alan tamamen Tuzdan oluşan bir düzlük ve 10 Milyar tonluk bir tuz rezervi söz konusu.Yılda bu olağanüstü miktarın sadece 25.000 Tonu çıkarılıyor.Bu alan suyla kaplandığında gökyüzünü yansıtan devasa bir ayna oluyor.

Dünyanın en büyük otel gemisi

Dünyanın en büyük meyvesi
Tropik bölgelerde yetişen Jakfruit (Artocarpus heterophyllus) dünyanın en büyük meyvesini meydana getirmektedir. Meyve ağırlığı anavatanı olan Hindistan’da 45 kg’a ulaşırken, diğer bir yetişme alanı olan Florida’da (ABD) ise 15 kg kadardır. Aşırı iri meyveler iyi bir gıda stoğu olarak görülmektedir. Meyvenin büyüklüğü 90 cm’ye kadar ulaşabilmektedir.

:o cok sasirdim acaba hepsi gercekmiki? :o :o :o

hepside çok heybetli gözüküyor....
hayretler içinde izledim....
teşekkürler kardeşim...

teşekkürler kardeşim...

evet hem çok güzel hem çok ürkütücü

teşekkürler kardeşim...

Güzel ve bilgilendirici bir paylaşım teşekkurler janwes kardeşim