Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim


Kişisel İmaj, Gerçek ve Samimi Olma

İmaj savaşlarının yaşandığı yüzyılımızda, iyi ve etkileyici bir imaj yada dış görünüşe sahip olmak herşeyden önce geliyor. Yüzyılın insanları için dış görünüm yani imaj çok önem kazanmış durumda.......

Bizler de aynaya baktığımızda, giysilerimizi ve genel görünümümüzü kontrol ederiz. Ama aynaya baktığımızda acaba hiç ne kadar ‘’GERÇEK’’ yada ne kadar ‘’SAMİMİ’’ olduğumuza dikkat ediyormuyuz. Gerçek yada samimi olmak en az giydiğimiz giysiler, aldığımız eğitimler, iyi yaptığımız işler kadar önemli ve etkili kavramlar. Gerçek olduğumuzda karşımızdakileri etkileme, güven verme, ikna etme şansımız çok daha yüksektir.

Aslında bu kavramlar kişisel özgüvenimizle bire bir ilgilidir. Özgüvenimiz yaratacağımız kişisel imajımızın temel taşıdır. Özgüveni düşük olan bir bireyin kendine etkileyici yada karizmatik bir imaj oluşturması yada oluşturduğu imajın gerçek, samimi görünmesi mümkün değildir.

Kişisel imajımız hakkında düşünürken öncelikle iç dünyamıza bir ayna tutup, kendimizi tanımakla işe başlayabiliriz:
Kişiliğimizin güçlü yönleri neler?
Hangi konularda daha iyi veya daha iddialıyız?
Özgüvenimiz nasıl?
Kendimizi nasıl algılıyoruz?
Kendimize güvenimiz ne kadar?

Unutmayın ki kişisel imaj yada imaj yönetimi içten dışa bir yolculuktur. İmaj yönetimi yeni bir imaj yada yeni bir insan yaratmak değil, içinizde varolan potansiyeli en iyi şekilde ortaya çıkarmaktır ve en önemliside samimi olmak, tutarlı olmak, gerçek olmak ve doğal olmaktır.

Kişisel imaj yönetiminin altın kurallarından bir tanesi kendi gerçeğimizi olduğu gibi görebilme olgunluğudur. Kendi gerçeklerini görebilen, kendini iyi tanıyan insanların bu konuda daha başarılı olacakları bir gerçektir. İnsanın kendini ve olayları olduğu gibi kabul edebilme gücü arttıkça, olaylar karşısında göstereceğini tepkiler dogallaşacaktır, olaylara ve insanlara daha doğal ve daha sağduyulu yaklaşacaktır. Tüm bu doğru ve sağduyulu iletişim becerileri de kişisel imajımızı daha dogru yerlere taşıyacak ve diğer insanlar tarafından daha doğru algılanmamıza yardımcı olacaktır.

Kişisel imajımız başkalarının bizi nasıl algıladığı, bizi nasıl tanıdığı, bizim hakkımızda başkalarının zihninde oluşan resimle baglantılıdır. Unutmayın ki, sizin içinizde ne kadar değer, bilgi, birikim olursa olsun, diğer insanlar sizi sadece ifade ettiğiniz kadarı ile tanıyorlar.

Kendinizi ne ölçüde ve ne kadar dogru ifade eder yada tanımlayabilirseniz, insanlara kendinizi ne kadar doğru anlatabilirseniz o kadar bilinirsiniz. Bazı kişilerin başına gelmiştir, kendini çok şefkatli ve sevgi dolu diye bilen (sanan) bir kimse, yakın bir arkadaşının kendisine ‘’ne kadar katısın, hiç merhametin yok’’ diye eleştirmesine çok kırılır ve ben öyle bir insan değilim aslında diye kendini anlatmaya çalışır. Bu yanlış imaj yönetiminin çok tipik ve basit örneğidir.

İmaj yönetimi sadece profesyonel çalışanlara, CEO lara, politikacılara ait bir kavram yada olgu değildir. Aksine yaşayan herkesin bir imajı yada başkaları tarafından bir algılanış biçimi vardır. Önemli olan işimize veya pozisyonumuza uygun bir kişisel imaja sahip olup olmadığımızdır. Hızlı bir devinim içinde olan dünyamızda bazı meslek gruplarının da imajları zaman içinde değişmekte ve insanlar o meslekleri yapanlardan eskisinden daha çok şey istemekte ve beklemektedirler. Eskilerde her konuda söyleyecek bir sözü olan, çok konuşkan olan berberlerden, günümüzde hijyen, işinde çabukluk, modayı çok yakından takip etmesi beklenmektedir. Zaman içinde bu meslek grubundan insanların beklentisi farklılaşmış ve sadece imajını dogru yönetebilen profesyoneller başarılı olabilmişlerdir.

Kişisel imajımızı etkileyen diğer önemli bir faktörde dış görünümümüz yani vücudumuz ve giysilerimizdir. Vücudumuzun nasıl olduğu, şişman yada zayıf olma hali önemlidir. Ancak unutulmaması gereken:

O vücüdu nasıl taşıdığımız,
O vücut içinde mutlu olup olmadığımız,
O vücudun sağlığımızı tehdit etmemesidir.

Yeni veya daha etkili bir kişisel imaj için kilo vermek ve verilen kilolarla mutsuz ve olduğundan farklı gözükmeye çalışan bir insan yaratmak imaj yönetimi değildir.
İmaj yönetimi, varolanı daha dogru,daha samimi, daha etkileyici, daha içten kılmaktır.

Bulunduğumuz konuma, yaşam şartlarımıza ve vücudumuza uygun giyinmek de işin önemli bir parçası. Giysi seçiminde renkler, moda ve trendler, ten rengimiz, vücut şeklimiz (vücudumuzun saklanması veya açığa çıkarılması gereken yerleri) göz önüne almamız gereken unsurlar.

İmaj yönetiminde bayanlar için diğer önemli bir noktada saç rengi ve şekli, saç renklerinin tenlerine ve konumlarına uygun olması, bakımlı, tenine uygun bir tonda boyanmış saçlara sahip olmak her zaman için bir avantajdır.

Unutmayın ki, herkesin ve herşeyin birbirine benzediği günümüzde farklılaşmak ve topluluklar ve kalabalıklar içinde fark edilmek önemli bir unsur.
Ve bu farklılığı yakalayabilmenin yolu, insanlarla içten, samimi, etkileyici bir iletişim kurabilmekten geçiyor. Dogru algılanmaktan ve iyi yönetilen bir kişisel imaja sahip olmaktan geçiyor.
İçimizdeki güzelliklerin farkına varabilmek ve onları gösterebilmek,
gerçek ve samimi olmak bizi daha etkileyici ve daha karizmatik kılacaktır.

Herkese mutlu bir yaşam dileğiyle......

İsmail Sönmez
Psikolojik Danışman


Kişisel Gelişim

MollaCami.Com