Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Hakkını bana helal edecekmisin..!

Hakkını bana helal edecekmisin..!

İmamı ebu hanife'nin babası Hz.numan bir gün derede abdest alırken suyun üzerinden geçmekte olan bir elma görür.elmaya uzanır alı ve ısırır
tam o sırada aklı başına gelir ve elmayı ağzından çıkarır.elmadan yememişti ama suyundan biraz tat almıştı. eyvah dedi kendi kendine..
sahibi olmadığım bir şeyi ısırdım.hemen sahibini bulup helallik istemeliyim.. bu düşünceyle derenin kenarından yürümeye başladı..
Ve her tarafı elma dolu bir bahçe gördü. hemen bahçenin sahibini buldu
..biraz ileride suyun getirdiği bu elmayı dişledim elma senin olsa gerek.
al elmanı ve ALLAH [c.c.] rızası için hakkını helal et.yaşlı adam Hz.numan'ın bu hareketini çok beğendi.ve ona dönerek:hayır helal etmem.dedi.. Hz.numan ne kadar yalvardıysa da adam helallik vermedi..
en sonunda ''iki yıl bana hizmet edeceksin.o zaman belki hakkımı helal ederim''dedi.

Hz.numan canla başla iki yıl çalıştı ve ihtiyarın yanına çıktı.İşte iki yıl hizmet ettim sana.şimdi hakkını helal et.iki yıl onu deneyip çok beğenen ihtiyar.hayır sana hakkımı helal etmiyorum ancak kızımla evlenirsen..hakkımı helal edeceğim''der.Hz.numan ''peki evlenirim ama hakkını bana helal edeceksin''adam ilave etti.yalnız benim kızımın.''ayağı tutmaz,kördür ve topaldır.iyice düşün ondan sonra kararını ver.'' Hz.numan peki. dedi. ''KUL HAKKIYLA GİTMEKTENSE BU DURUM DAHA EVLADIR'' sen yeter ki bana hakkını helal et.düğün oldu eşini gören...

Hz.numan şaşırdı ve yaşlı adamın yanına koştu.''bu işte bir yanlışlık var.
bu kız ne topal,ne kör ne de sağır hiçte senin anlattığın gibi değil..
yaşlı adam ''YANLIŞLIK FALAN YOK OĞLUM.KIZIMIN AYAĞI SAKATTIR DEDİM..ÇÜNKÜ O SENİN YASAK ETTİĞİN HİÇ BİR YERE GİTMEZ..KÖRDÜR DEMİŞTİM.. O NAMEHREME BAKMAZ...SAĞIRDIR DEMİŞTİM,HARAM ŞEYLERİ DİNLEMEZ..kızımın beni yalancı çıkarmayacağını göreceksin''

değerli paylaşımın için teşekkürler asude kardeşim..

Rica edrim kardeşim...

Güzel paylaşım için teşekkürler Sevgili Asude,emeğine sağlık..

Güzel paylaşım için teşekkürler Sevgili Asude,emeğine sağlık..

Rica edrim kardeşim...

Kul hakkının ehemmiyetini birkez daha anlamış olduk.

Dilerim bizlerde Rabbimizin karşısına çıkarken üzerimizde kul hakkı olmadan, Hz. Numân gibi bu konuda hassas olup, gereken itinânı gösteren kullardan oluruz.

Teşekkürler Asude...

Amin...ben teşekkür ederim firdevs... ;)

Menkıbeler

MollaCami.Com