Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Bilgisayarı 'Güvenli Mod'da Başlatmak

"Güveli Mod" ya da "Güvenli Kip" bir windows sorun giderme uygulamasıdır. Bilgisayar bu konumda sınırlı çalışır, yani her programı kullanamazsınız. Sadece temel işlemleri yapabilirsiniz.

Bilgisayarınıza yeni yüklediğiniz bir programın zarar vermesi ya da son yaptığınız bir işlemin bilgisayarınıza zarar vermesi durumunda güvenli modda işlem yapmak en doğru ve en etkili yöntemdir.

Bir programa bağımlı olarak çalışan virüsleri de güvenli modda temizlemek mümkündür. Bilgisayarınızı güvenli modda açmak için, açılışta F8 tuşu yardımıyla açmak en bilinen yöntemdir. Bilgisayar açılırken windows başlamadan, yani açma düğmesine bastıktan sonra F8 tuşuna basıp (hatta peşpeşe birkaç kez basmak gerekebilir) karşımıza gelen siyah ekrandan ok tuşları yardımıyla "Güvenli Modda Başlat" seçeneğine gelinir ve "Enter" tuşu ile güvenli modda başlaması sağlanır.

Herhangi bir nedenden dolayı F8 tuşu ile başlatamadıysanız;

Bilgisayar normal açıkken Başlat > Çalıştır > msconfig komutu verin.

Karşınıza çıkan pencereden "Boot.ini" seçeneğine gelin.

[IMG]http://img525.imageshack.us/img525/6199/bootpi2.jpg[/img]

SAFEBOOT seçili olsun ve uygula deyin. Bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyecek, ve başlarken kendiliğinden güvenli modda başlayacak.

Güvenli modda işiniz bitince yine aynı şekilde çalıştıra msconfig yazarak çıkan pencere işaretlediğiniz SAFEBOOT seçeneğindeki işareti kaldırmanız yeterli olacaktır.

tam olarak anlayamadım yani bilgisayarımız zarar gördüğünde mi yoksa zarar görmeden her açtığımızda mı yapmamız gerekiyor.. ???

yani ben fazla bilmiyorum kullanmayı yeni yeni öğreniyorum o yüzden soruyorum kusura bakmayın.. :-[ :-[

şifa kardeşim tekrar dikkatli okursanız sorunuzun cewabı 2.paragrafta yer alıyor.

bilgilendirme içim teşekkürlerr..

tam olarak anlayamadım yani bilgisayarımız zarar gördüğünde mi yoksa zarar görmeden her açtığımızda mı yapmamız gerekiyor.. ???

yani ben fazla bilmiyorum kullanmayı yeni yeni öğreniyorum o yüzden soruyorum kusura bakmayın.. :-[ :-[

Bilgisayarımız zarar gördüğü zaman, hatta normal olarak virüsü temizleyemediğimiz zaman uyguluyoruz. :)

şifa kardeşim tekrar dikkatli okursanız sorunuzun cewabı 2.paragrafta yer alıyor.

bilgilendirme içim teşekkürlerr..
teşekkür ederim :-[ :-[ :-[ :-X

bu yararlı paylaşım için teşekkürler..

Bilgisayarımız zarar gördüğü zaman, hatta normal olarak virüsü temizleyemediğimiz zaman uyguluyoruz. :)

Virüsü temizleyemediğimiz zaman uyguluyoruz demişsiniz;benim bilgisayarda da virüs var diye şüphe ediyoruz yalnız güvenli moddan tarama yapamadım nod32 yüklü ve bilgisayarı açtıgımda turuncu simgede ???
Nasıl halledebilirim?

Kaldırıp farklı bir antivirüs programı kurmanızı öneririm. Aşağıdaki programı kurabilirsiniz; önce bunu indirin, ardından diğerini kaldırıp bunu kurun..

Avira AntiVir Personal, Free Edition

Teşekkür ederim. :)

talebecik kardeşim, avira ativir premiumda kapmanya var. burda

Bilgilendirme için teşekkürler. Ben de virüsden dolayı yapmam gerekenleri yapamıyordum.

PC Ipuclari

MollaCami.Com