Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

matamatik sorusu

BİR GÜN 3 ARKADAŞ TOP ALMAK İÇİN MARKETE GİTMİŞLER BAKKALDA ÇIRAK VARMIŞ TOPUN FİYATINI SORMUŞLAR 45 DEMİŞ BUNLAR 3DE 15 YTL VERMİŞ TOPU ALMIŞLAR USTA GELDİĞİNDE ÇIRAĞA NE SATTIĞINI SORMUŞ BİR TOPU 45 YTL YE SATTIM DEMİŞ USTA TOP 40 YTL DEMİŞ 5 YTL Yİ ÇIRAĞA VERMİŞ ÇOCUKLARI BUL PARALARINI VER DEMİŞ ÇIRAK YOLDA GİDERKEN BEN BU PARAYI EŞİT DAĞITAMAM DIYE DÜŞÜNMÜŞ VE 2 YTL Yİ CEBE ATMIŞ 3 YTL Yİ EŞİT DAĞITMIŞ ÇOCUKLAR MARKETE 14 YTL VERMİŞ OLDULAR YTL ÇIRAĞIN CEBİNDE 14*3=42+2=44 OLDU 1 YTL NEREYE GİTTİ ACABA SİZ BULABİLECEKMİSİNİZ İŞLEMLİ YAPIN SADECE CEVAP YAZMAYIN? ??? ???

Soruda bir sorun yok. Soran kişi soruyu sorarken hata yapıyor. Topa çocuklar 15*3=45 YTL ödüyor. (15'er lira ödüyorlar)

Top aslında 40 lira imiş, usta fazlalık olan 5 YTL yi çırağa geri veriyor. Çırak 5 lirayı 3'e bölemeyecek, 2 lirasını cebe atıyor. 1'er lira çocuklara geri veriyor. Soruyu soran kişiye soruyorum: Bu noktadan sonra diyebilir misiniz, çocuklar 14'er lira verdi? Derseniz "1 lira ne oldu?" diye düşünürsünüz kara kara... Top 40 lira imiş. 3 lira çocuklara geri verildi. 2 lira da çırağın cebinde var. Toplam 45 lira. 1 lira duruyor yerinde, rahat olunuz...

himm ilginc bir soru

45-(3+2) = 40

topun bedeli 40 degilmi yaws:)))

Evet, sizinki de güzel bir yaklaşım Piri Reis.. Topun bedeli 40 YTL....

Tebrikler. ;)

himm ilginc bir soru

45-(3+2) = 40

topun bedeli 40 degilmi yaws:)))

ben onu değil 1 ytl ye ne oldu diye soruyorum

42-2=40 olacak.Çırağın parasını çıkaracaksın.1 ytl kayıp falanda değil ;)

Zeka Mantık Soruları

MollaCami.Com