Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Güvenliğinizi En üst düzeye Çıkarmanın Pratik yolları

Hangi işletim sistemini kullandığınızın bir önemi yok. Güvenlik her zaman ve her yerde bizim için hayati bir önceliği vardır. Ancak belki hala kullandığınız işletim sisteminde nasıl bir güvenlik önlemi alacağınızı tam olarak bilmiyor olabilirsiniz, ya da bunu araştırmak için fazla vakit bulamıyorsunuz. Sebebiniz ne olursa olsun güvenliğiniz için kendi önleminizi almanız gerekiyor.

Güvenlik yazılımlarına hakim olun
Yüklemiş olduğunuz antivirüs ve antispyware yazılımlarının ayarlarına göz atarak sisteminizi tamamen taratın. Böylelikle sisteminizde bulunan virüs ve trojan gibi tehditlerin yerini tespit edebilir ve sisteminizden temizleyebilirsiniz

Cookie'lerden kurtulun
Başlat/Ara'ya gelip arama çubuğuna cookies yazın. Burada karşınıza çıkan cookie dosyalarını silebilirsiniz. NOT: Cookie'ler kullanıcı adı ve şifre gibi bilgileri hatırlama kolaylığı sağlasa da sistemde bulundurmak risklidir.

Oturum açma şifresi ile güvenlik
Bilgisayarınızı ilk açtığınızda Windows başlamadan önce size şifre sorulması güvenliğiniz için önemlidir. Denetim masasından yapacağınız bir ayar ile bilgisayarınız her açıldığında sizden şifre istenmesini sağlayabilirsiniz.

Yazılımlarınızın en güncel sürümünü kullanın
Yazılımlarınızın güncel olmasına dikkat edin. Özellikle en başta kullanmakta olduğunuz işletim sisteminiz en güncel konumda bulunmalı. Bu sayede işletim sisteminiz zararlılara karşı açık hedef olmaktan kurtulabilir.

Outlook Express gibi programlar kullanıyorsanız, bu yazılımların güvenliğini de sağlamalısınız. 'Araçlar' sekmesine gelerek 'Güvenlik' kısmına girin. Buradaki ayarları dikkatlice okuyun ve size uygun ayarları seçin.

Web tarayıcıları için güvenlik
Internet Explorer kullanıyorsanız, Araçlar'dan İnternet Ayarları'na girerek buradan cookie'leri, geçici internet dosyalarını silebilir ve ana sayfanızı belirleyerek web geçmişinizi de silebilirsiniz.

Verilerinizi mutlaka yedekleyin
Tüm bu işlemlerden sonra bilgisayarınızda bulunan dosyalarınızı yedeklemelisiniz. Yedekleme işlemi, verilerinizin güvenliği açısından hayati bir öneme sahiptir.

Sohbet ederken güvenliğinizi ihmal etmeyin
Hangi hızlı mesajlaşma yazılımını kullanırsanız kullanın, güvenliğinizi göz önüne almanız gerekiyor. Örneğin tanımadığınız kişileri asla listenize eklemeyin. ‘Beni hatırla’ özelliğini kapatarak MSN’nin otomatik açılmasını engelleyin.

Her adımı bir kez daha gözden geçirin
Şifreniz yeterince güvenli mi? Sık sık virüs taraması yapıyor musunuz? Bunun gibi pek çok soruyu kendinize sorup güvenliğinizi tekrar tekrar gözden geçirmelisiniz. CHIP

Vallahi Zambak kardeşim siz bizim güvenliğimizi bizden daha fazla düşünmüşsünüz ;D Şahsen yukrda yazdıklarınıza o kadarda dikkat etmiyorum.1 NOD32'imiz var ona güveniyoruz.Şifre mifre önüme gelen yere yazıyorum,Allaha şükür şimdiye kadar 1 şey olmadı ;)Ama haklısınız dikkat etmek lazım sağolun...

Tesekkürler..

teşekkürler zambak kardeşim

:) :) ben teşekur ederım kardeşlerım ;)

tşkler zambak ;)

ben teşekur ederım kardeşım ;)

PC Ipuclari

MollaCami.Com